Bogauktion ved Dansk Naturhistorisk Forening forår 2015

Auktionarius PhD Jette Eibye-Jacobsen

Konceptet vil være det samme som ved tidligere auktioner, dvs. en nummeret bogliste vil blive offentliggjort på Foreningens hjemmeside i god tid og en emneopdelt liste vil ligeledes offentliggøres sammesteds. På selve auktionsdagen vil den fort-løbent nummererede bogliste opslås fysisk i auktionslokalet (auditorium 1, August Krogh Bygningen) og alle de titler, der markeres som interessante, vil herefter bortauktioneres til højeste bud. Foreningen forbeholder sig ret til at sætte en generel mindstepris på 10 kr på alle titlerne og en særlig mindstepris på særligt værdifulde emner. Bestyrelsen opfordrer alle og især yngre medlemmer til at benytte denne enestående mulighed for at udbygge et privat bibliotek over relevant naturhistorisk litteratur. Også ældre, velanskrevne medlemmer, hvis boghylder bugner af skønne bøger, kunne måske finde noget, de mangler eller betænke den næste generation (måske især børnebørnene, der sidder bøjet over en Ipad hele dagen :o)) således at den trykte bog ikke glider helt ud af hverdagen OG så de unge mennesker måske kunne fatte interesse for vores fantastiske natur! Bare en velment reminder til alle dem, der glippede vores sidste auktion og dermed en underholdende aften. Husk også, at indtægterne går ubeskåret til Foreningens virke herunder udgivelsen af vores flotte årsskrift. Vi kan desuden meddele, at vi i vores gemmer har fundet et usædvanligt stort oplag, af Ole Heie ’s 2 bind om bladlus og 2 bind om havbørsteorme fra Danmarks Fauna. Disse to sæt er af nyere dato er nogle ordentlige moppedrenge på ca. 400 sider og vil være til at byde på for en god pris. P.S. Øl- og vand-kassen giver snacks og småkager :o)

Boglisten kan ses her.

Kontakt: Jette Eiby-Jacobsen - jejacobsen@snm.ku.dk