Bestyrelse – Dansk Naturhistorisk Forening

Kort om foreningen > Bestyrelse

Bestyrelse

Formand
Cand.scient. Jos Kielgast
Biologisk Institut (KU)
Universitetsparken 4
2100 København Ø
Email: joskielgast@gmail.com


Kasserer
Cand.scient. Arn Rytter Jensen
Biologisk Institut (KU) 
Universitetsparken 4 
2100 København Ø 
Email: Arn.Jensen@snm.ku.dk


Redaktør for årsskriftet og web redaktør
Cand.Mag. Morten Simonsen

Københavns Universitet 

Email: morten.simonsen@adm.ku.dk


Tilknyttet bestyrelsen
Sekretær Jytte Fredskov
Zoologisk Museum (KU)
Universitetsparken 15
2100 København Ø
Tlf: 35 32 11 20
Email: jfredskov@snm.ku.dk


Næstformand & Indenrigs Ekskursioner

Lektor, ph.d. Jette Eibye-Jacobsen

Birkerød Gymansium

Søndervangen 56

3460 Birkerød

Email: ei@birke-gym.dk


Bestyrelsesmedlem

Kenneth Agerlin Halberg

Bestyrelsesmedlem

Lektor emeritus Niels Bonde
Geologisk Institut (KU)
Øster Voldgade 10
1350 København K
Tlf. 35 32 24 92
Email: nielsb@geo.ku.dk


Bestyrelsesmedlem
Lektor emeritus Jens Thorvald Høeg 
Biologisk Institut (KU)
Universitetsparken 4
2100 København Ø
Email: jthoeg@bio.ku.dk


Program ansvarlig

PhD studerende Zandra M.S. Sigvardt
Zoologisk Museum (KU)
Universitetsparken 15

2100 København Ø
Email: zandra.sigvardt@gmail.com


Studenter repræsentant, sociale medier

Stud.scient. Camilla Elinor Korsvig-Nielsen

Zoologisk Museum (KU)
Universitetsparken 15

2100 København Ø

Email: tfb571@alumni.ku.dk


Studenter repræsentant, sociale medier

Stud.scient Sandra Helmark Hansen

Zoologisk Museum (KU) 
Universitetsparken 15

2100 København Ø

Email:sandra.helmark.hansen@gmail.com